חתונה אזרחית בחו"ל: המדריך השלם לבירוקרטיה

אם אתם נמצאים בקשר זוגי וחושבים על הצעד הבא ביחסים שלכם, בוודאי חתונה היא מה שעולה בראשכם. בישראל, יש דרך מאד סדורה לחתונה אשר עוברת דרך הרבנות. יש לכך סיבות רבות שהן מעבר למטרות של המאמר הזה. די אם נאמר שישראל היא ביתו של העם היהודי ולכן כמה סוגיות מהותיות הופקדו בידי הרבנות הראשית, כאשר חתונה היא אחת מהן. יחד עם זאת, יש רבים שלא רוצים או לא יכולים להתחתן דרך הרבנות הראשית בישראל. על אלו נמנים למשל זוגות בהם בן או בת הזוג אינם נחשבים ליהודים על ידי הרבנות. בפניהם עומדת אפשרות לגיור אבל רבים מהם לא רוצים ללכת בדרך הזו. זוגות אחרים הם של בני זוג מאותו המין אשר אינם יכולים גם הם להתחתן דרך הרבנות. קיימים גם אלו אשר נחשבים כ'פסולי חיתון' על פי ההלכה היהודית, למשל מי שהוא כהן עם גרושה. אל כל אלו מצטרפים אחרים אשר לא רוצים להתחתן ברבנות בשל איזו אידאולוגיה או אפילו גחמה רגעית. בשביל כולם, קיימת האפשרות להתחתן מחוץ לגבולות הארץ בתהליך אותו נתאר כאן.

חתונה אזרחית בחו"ל ההכנות

ניתן להתחתן בחו"ל במספר גדול של מדינות. המדינות הפופולריות לעשות זאת הן קפריסין או צ'כיה למשל אליהן יש קשרי תעופה סדירים וזולים. לפני החתונה עצמה, יש לתרגם ולצרף מסמכים שונים. אם אתם גרים בירושלים וסביבתה, כולל מודיעין, תוכלו לפנות לנוטריון בירושלים אשר ידאג לתרגום נוטריוני ואישור אמיתות המסמכים. גם ממקומות אחרים בארץ תוכלו לפנות לשירות ולקבל את המסמכים הנחוצים כגון תעודת לידה. חשוב לברר לגבי ימי חג וחופשים שונים במדינת היעד כמו גם את שעות הקבלה והפרוצדורה המדויקת של נישואין אזרחיים. למרות שמדובר בטקס צנוע יחסית, חשוב לתכנן גם מה תלבשו ואולי אפילו להזמין מישהו אשר יצלם בשבילכם את האירוע. תכננו גם את המשך היום מבחינת פעילויות שונות, אפילו אם מדובר רק בכם, בני הזוג.

שלב החתונה

את החתונה יש לערוך בעירייה או על ידי נציג רשמי של המדינה אליה נוסעים. לעיתים ניתן לערוך טקס מהודר ולעיתים זה יהיה משהו יותר פשוט וצנוע. תוכלו להזמין את הטקס אורחים ולכן חשוב שעלויות הטיסה והמחיה לא יהיו גבוהות מידי. זה יאפשר לאותם אורחים להגיע ולעמוד בהוצאות.

את תעודת הנישואין אשר תקבלו, יש להחתים כבר במדינה בה התחתנתם אצל אפוסטיל. זוהי הדרך לאשר את החתונה ולהראות את אמיתות המסמכים לאחר מכן בישראל. לאחר שהראתם במשרד המשפטים את חותמת האפוסטיל על המסמכים המקוריים, הוא ככל הנראה יכיר באותם נישואין כתקפים במדינת ישראל. מהרגע הזה אתם תהיו מוכרים על ידי המדינה ומוסדותיה כנשואים לכל דבר ועניין ללא הבדל ביניכם לבין מי שנישאו דרך הרבנות. זה אומר שתקבלו זכויות סוציאליות של זוג נשוי. תוכלו לקבל הטבות שונות בפנסיה או אפילו במס הכנסה ותוכרו במוסדות הפיננסים השונים כנשואים. בתעודת הזהות שלכם כמו גם בדרכון ישתנה הסטטוס שלכם לנשואים.

כאשר ניגשים להליך של חתונה אזרחית, יש לבצע מחקר ובירור לפני ההליך עם כאלו אשר עברו אותו. יש לתכנן את צעדיכם מבחינה כלכלית ולחשב את עלויות הטיסה והלינה אשר יכולות להגיע לכמה אלפי שקלים ועוד אגרות שונות כמו גם תשלום לנוטריון ולמתרגמים שונים. מה שיפה בחתונה אזרחית בחו"ל הוא שאתם יכולים מאד בקלות לשלב בה גם את טיול ירח הדבש שלכם. מהבחינה הזו, חתונה בחו"ל יכולה להיות אפילו חוויה מאד מיוחדת.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות